Kredyt gotówkowy –przydatne informacje

Kredyt gotówkowy należy do najpopularniejszych rodzajów kredytów udzielanych przez banki. Jest to kredyt typowo konsumpcyjny, który może być przeznaczony praktycznie na dowolny cel. Jeśli chodzi o ofertę, to jest ona bardzo bogata, ponieważ jest to produkt oferowany przez każdy bank. Szeroki wybór to tez z jednej strony pewnego rodzaju utrudnienie podczas poszukiwania dobrych ofert, dlatego warto skorzystać z jakiejś porównywarki kredytowej, albo z dobrego rankingu kredytów. Informacje w nich zawarte przydadzą się do dokonania wstępnej selekcji, aby dalszy wybór był znacznie prostszy. Wejdź sprawdzić najlepszy portal z rankingiem kredytów www.kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info/ kalkulator kredytów gotówkowych.

Przy wyborze kredytu należy kierować się najważniejszymi kryteriami mającymi wpływ na atrakcyjność danej oferty. Przede wszystkim chodzi o koszt kredytu, które mogą być zależne od różnych czynników. Do najważniejszych i wprost informujących o kosztach czynników należy oprocentowanie kredytu. Jednak nie tylko ono ma tu znaczenie. Na koszty kredytu gotówkowego może wpływać też wysokość opłat, takich, jak opłata prowizyjna, albo koszty ubezpieczenia kredytu, jeśli takie rozwiązanie jest wymagane, czy po prostu się na niego zdecydujemy. Koszty mogą być też zależne od czynników zewnętrznych. Do tych czynników może należeć na przykład wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, ponieważ od tego zależy wysokość oprocentowania kredytu. Jeśli zdecydujemy się na kredyt z oprocentowaniem stałym, będącym na takim samym poziomie niezależnie od zmian stóp procentowych, to problem nas w zasadzie nie dotyczy. Jeśli jest to jednak oferta z oprocentowaniem zmiennym, to możemy na tym stracić albo zyskać. Stracić w przypadku podwyższenia stóp procentowych, gdyż oprocentowanie kredytu pójdzie w górę, a zyskać, gdy stopy procentowe zostaną obniżone. Duży wpływ na koszty kredytu mogą mieć też czynniki zewnętrzne w przypadku kredytów w obcej walucie. Głównym czynnikiem są tu wahania kursów walut.

Oprócz kosztów dość istotne jest również to, na jakich warunkach kredyt będzie spłacany. Przede wszystkim chodzi o ilość oraz wysokość rat, ponieważ to decyduje o tym, jak długo kredyt będzie spłacanych oraz jakie będzie miesięczne obciążenie naszego budżetu. Mamy też możliwość wyboru pomiędzy ratami równymi oraz malejącymi. W przypadku tych drugich odsetki naliczane są od kapitału pozostałego do spłaty, a to powoduje, ze wysokie są raty początkowe, a ostatnie są już bardzo niskie. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość negocjacji warunków kredytu. Jeśli zaś zamierzamy spłacić kredyt wcześniej, to warto najpierw zorientować się, czy nie niesie to za sobą jakichś dodatkowych konsekwencji finansowych.

Z pewnością przy kredytach gotówkowych nie można pominąć kwestii zdolności kredytowej, chociaż wymagania mogą być różne i uzależnione od konkretnego banku, albo też od wysokości kwoty kredytu. Bardzo ważna jest to kwestia miesięcznych dochodów. Powinny to być dochody stałe i o wysokości zapewniającej bezproblemową spłatę rat kredytowych. Inna kwestia to zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby kredytobiorca nie był w stanie tego zrobić lub uchylał się od płacenia. Może to być zabezpieczenie majątkiem, poręczeniem innej osoby, albo też ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, choroby itp. Dla banku może okazać się ważna także kwestia naszej przeszłości kredytowej, czyli tego, czy terminowo spłacaliśmy poprzednie kredyty. Danych tych nie można zataić, ponieważ są one dostępne w BIK i bank ma do nich swobodny dostęp. Dlatego też warto na bieżąco regulować spłaty kredytów, aby później nie mieć żadnych przeszkód przy braniu kolejnych.