Kredyty dyskontowe

bullion-1744773_640.jpg Dyskontowanie weksli to bardzo popularna forma kredytowa w Polsce. Z tego też względu kredyt dyskontowy ma tak wielu zwolenników. Takie kredyty związane są jednak z pobraniem gotówki w obcej walucie, z reguły ze zmiennym oprocentowaniem, więc od nas będzie zależało to czy taka opcja nas w ogóle zainteresuje.

Dyskontowanie weksli

Proces dyskontowania weksli nie należy do zbyt skomplikowanych, a może przynieść wymierne korzyści zarówno bankowi, jak i kredytobiorcy. Ten proces to nic innego jak wykupienie weksli przez wybrany bank. Dzieje się to wtedy, gdy zbliża się termin płatności, nigdy po terminie. Potrącane są jednocześnie odsetki dyskontowe, które nazywa się fachowo dyskontem. Ich wielkość zależna jest przede wszystkim od stosowanej podczas umowy stopy dyskontowej, także na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby zaciągnięty kredyt gotówkowy okazał się dla nas opłacalny. Weksel staje się jednocześnie środkiem płatniczym, co jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku, dzięki czemu chętniej udzielany jest kredyt dyskontowy. Warto odnotować również to, że po operacji dyskontowej przeprowadzonej przez bank taki weksel przekształcany jest na pieniądz. Dyskontowanie weksli oraz wszystkie elementy z tym związane powinny nam zostać dokładnie opisane przed zawarciem umowy, aby wiedzieć na co konkretnie się piszemy. Zająć powinien się tym pośrednik kredytowy lub bankier do którego się udamy, ale nigdy nie można bazować na opinii znajomych, gdyż nie jest ona wystarczającą podstawą do zaciągnięcia opłacalnego kredytu w banku.

Przyjmowane weksle

Kredyt gotówkowy tego typu jest bardzo specyficzny, więc nie dla każdego jest on fajnym rozwiązaniem. Przyjmowane weksle przez bank muszą spełniać optymalne wymogi, z reguły są to weksle handlowe oraz finansowe. Weksle, które są składane do dyskonta nie mogą być podpisane tylko przez jedną osobę, gdyż nie jest to wtedy optymalna forma zabezpieczenia kredytu. Banki wymagają przeważnie tego, aby były one podpisane przez przynajmniej dwie osoby, wtedy decyzja co do naszej osoby na pewno będzie przychylniejsza. Trzeba jednak znaleźć najpierw zaufaną osobę, która pomoże nam w zaciągnięciu takiego kredytu, a warto jej poszukać wśród bliskiej rodziny. Takich ofert kredytów dyskontowych jest współcześnie naprawdę sporo, także każda zainteresowana osoba powinna znaleźć dla siebie optymalną i bogatą w pozytywne strony. W sytuacji, gdy zabraknie nam pieniędzy, a interesuje nas kredyt w obcej walucie związany z wekslami i obracaniem nimi, to wtedy kredyt dyskontowy okaże się dla nas najlepszą opcją. Dyskontowanie weksli to jednak poważna sprawa, dlatego osoby nie mające o tym pojęcia nie będą w stanie kontrolować swojego kredytu na odpowiednim poziomie i trzymać ręki na pulsie. Wszelkie płatności dokonywane są w oddziałach banku, na który się zdecydowaliśmy, a kredyt gotówkowy powinien zostać spłacony w ustalonym przez strony terminie.