Co warto wiedzieć o ustawie antylichwiarskiej?

Regulacje na rynku pożyczek krótkoterminowych (pozabankowych) to jeden z najważniejszych problemów ekonomiczno – społecznych w kraju. W prywatnych firmach pożyczkowych kredytobiorca ponosi duże koszty pozaodsetkowe, a ich racjonalne ograniczenie to jeden z punktów ustawy antylichwiarskiej. Co warto wiedzieć o ustawie antylichwiarskiej? Czy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany prawne zapewnią większe bezpieczeństwo przy podpisywaniu umów chwilówek? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Ustawa antylichwiarska, a układ sił na rynku kredytowym

Ustawa antylichwiarska odpowiada za optymalizację kosztów w umowach kredytowych. Jeszcze kilka lat temu w parabankach dochodziło do patologii, w których niewielka pożyczka zamieniała się w zobowiązanie niemożliwe do spłaty nawet po wyprzedaży całego majątku kredytobiorcy. Ustawa antylichwiarska to początek pozytywnych zmian w branży. Łamanie ustawy antylichwiarskiej raczej nie wchodzi w grę ze względu na duże konsekwencje finansowe. W szczególnych przypadkach za złamanie norm ustawy antylichwiarskiej grozi dwa lata pozbawienia wolności. Kontrola kosztów pozaodsetkowych w ustawie antylichwiarskiej to najważniejsza zaleta i praktyczna ochrona dla kredytobiorcy. Dzięki przestrzeganiu norm ustawy antylichwiarskiej sektor pożyczek krótkoterminowych oczyści się z nieuczciwych podmiotów. Dojdzie do tego większe zaufanie do oferty parabanków. Ustawa antylichwiarska odnosi się też częściowo do ustalania stawek windykacyjnych. Do tej pory w parabankach wysłanie monitów windykacyjnych kosztowało krocie. Kredytobiorcy po otrzymaniu pisma dopłacali często koszty prowizji, a wręcz zwracali całą pożyczkę. Większość parabanków poprawia również formularze informacyjne. Ustawa antylichwiarska nakłada w tej kategorii znacznie więcej odpowiedzialności formalnej.

Coraz lepsza sytuacja kredytobiorcy

Ustawa o kredycie konsumenckim, ustawa antylichwiarska, zwiększone zainteresowanie rynkiem pożyczkowym w Ministerstwie Sprawiedliwości, pozytywne wyroki przy rozwiązywaniu zobowiązań lichwiarskich to zdecydowana ochrona konsumenta. Kredytobiorca przed podpisaniem umowy wie, ile konkretnie zapłaci, czy jest szansa na przedłużenie spłaty zobowiązania, w jaki sposób wygląda rezygnacja z umowy. Źle przygotowana umowa pożyczkowa to szkoda dla parabanku, ponieważ skierowanie takiej sprawy na drogę sądową to praktycznie pewna wygrana kredytobiorcy. Ustawa antylichwiarska to faktyczna pomoc przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego.

Kształtowanie nowych warunków udzielania kredytów krótkoterminowych

Wszystkie zmiany wprowadzane do ustawy antylichwiarskiej bez zastosowania odpowiednich regulacji to po prostu puste zapisy. Zmiany w normach prawnych dotyczących branży kredytowej warto łączyć z poważnymi instrumentami kontroli ze względu na maksymalne zabezpieczenie interesów kredytobiorców. Ustawa antylichwiarska, a przede wszystkim ograniczenie nadmiernych kosztów pozaodsetkowych to bardzo dobry kierunek.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.