Hipoteka na 3 dekady – dlaczego jest wybierana tak często?

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu to stały krajobraz codzienności. Jest bardzo prawdopodobne, że Twoi rodzice (a może nawet dziadkowie) sfinansowali swój pierwszy dom 30-letnim kredytem hipotecznym o stałym oprocentowaniu. A teraz rozważasz 30-letnią opcję dla siebie.

Dlaczego 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu pozostaje najpopularniejszym wyborem dla większości polskich nabywców domów? Niższe płatności, zmienny dochód i plany ponownego zakupu to kilka dobrych powodów, aby rozważyć tę podstawową opcję pożyczki.

Niższa miesięczna płatność

Najprostsza debata między opcjami kredytu hipotecznego zwykle dotyczy tego, ile chcesz płacić każdego miesiąca. Niższa miesięczna rata ma szereg zalet. Planujesz remont domu? A może po prostu lubisz zostawić wystarczająco dużo miejsca na wszelkie przygody. 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu uwolni więcej gotówki niż krótkoterminowy harmonogram spłat.

Ponieważ płatności są rozłożone na dłuższy okres, 30-letni kredyt hipoteczny zazwyczaj pozwala na zakup większej ilości domów, niż byłbyś w stanie sobie pozwolić w 15-letnim harmonogramie. Kalkulatory kredytów hipotecznych to świetne narzędzie do porównywania miesięcznej kwoty, na jaką Cię stać.

Oszczędności i inwestycje – przy niższej kwocie miesięcznego budżetu przeznaczonego na mieszkania, istnieje możliwość powiększenia pozostałej części poprzez lokowanie jej na rachunkach oszczędnościowych i inwestycyjnych. Możesz zdecydować się przeznaczyć te środki na spłatę pożyczki w przyszłości.

Kredyt na 30 lat a zmienny dochód

Osoby pracujące na własny rachunek? Praca na zlecenie? Przewidywanie zmiany kariery? To wszystko może być lepsze po utrzymaniu miesięcznych zobowiązań na możliwie jak najniższym poziomie. Dopóki Twoja pożyczka nie podlega karom za przedpłatę, zawsze możesz dokonać większych płatności w tych miesiącach, kiedy wszystko idzie dobrze.

Czas trwania własności

Być może znalazłeś idealny dom, ale wiesz, że nie jest to dom „na zawsze”. Stała 30-letnia pożyczka to zazwyczaj najlepsza opcja, jeśli planujesz posiadać swój dom na mniej niż 10 lat. Rozciągnięty harmonogram spłat oznacza, że spłacasz mniej kapitału i odsetek niż w przypadku 15-letniego kredytu hipotecznego.

Dzisiejsze stawki kredytu hipotecznego:

Oprocentowanie kredytów hipotecznych może się zmieniać i zmienia się codziennie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub refinansowaniem, powinieneś bardzo uważnie monitorować stopy procentowe, ponieważ niewielkie różnice w oprocentowaniu mogą dać tysiące złotych odsetek przez cały okres pożyczki.

Mamy też jeszcze jedną informację – jest to również świetna wiadomość dla nabywców nowych domów, którzy kupili je w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Stawki były znacznie wyższe w tym okresie, a większość tych niedawnych nabywców skorzystałaby na refinansowaniu istniejącego kredytu hipotecznego do niższej stopy.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju kredytu hipotecznego, sytuacja każdego kredytobiorcy jest wyjątkowa. Typ domu, którego szukasz, ile jesteś skłonny odłożyć i aktualne stopy procentowe będą miały wpływ na Twoją decyzję. Porozmawiaj z pożyczkodawcą, aby dowiedzieć się, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Oczywiście fachowe doradztwo zarówno w kwestii kredytów, jak i samych nieruchomości jest najlepszą drogą do podjęcia świadomej decyzji, związanej z podjęciem tak dużego zobowiązania, jakim jest i może być kredyt hipoteczny. Warto o tym pamiętać przed wyborem ostatecznym czasu trwania właśnie hipoteki.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.